Bake Off - Ale ciacho!

Druga edycja „Bake Off – Ale Ciacho!” w nowej odsłonie już od marca w TVP2

Nowe prowadzące, nowe wnętrze, nowi uczestnicy i zupełnie nowe konkurencje – już od marca wraca „Bake Off – Ale Ciacho!”.

Już 6 marca na antenę TVP2 wraca „Bake Off – Ale Ciacho!” - najbardziej apetyczny program w polskiej telewizji, który pokochali widzowie Dwójki. Każdy z odcinków pierwszej edycji śledziło średnio 1,5 miliona widzów.

Przez 10 tygodni 12 uczestników – najlepszych cukierników-amatorów z całej Polski – będzie rywalizować o tytuł Polskiego Mistrza Wypieków oraz 50 tysięcy złotych. Wśród nich znajdą się m.in. kosmetolożka, artystka plastyk, urzędniczka, gospodyni domowa, fotografka, ekonomista, handlowiec i uczeń liceum.

W drugiej edycji „Bake Off – Ale Ciacho!” uczestników opieką otoczą nowe prowadzące – Marcelina Zawadzka – dziennikarka telewizyjna, gospodyni programu „Pytanie na śniadanie”, laureatka tegorocznej Telekamery i Miss Polonia 2011 oraz Dorota Czaja – tancerka i aktorka znana m.in. z serialu „Tancerze".

W najnowszej edycji „Bake Off – Ale ciacho!” będą królowały lekkie wypieki idealne na wiosenne przyjęcia. Uczestnicy zmierzą się m.in. z wypiekami wielkanocnymi i tortami okolicznościowymi. Nie zabraknie też tematów takich jak chleb, czekolada, ciasteczka. Uczestnicy będą musieli poradzić sobie zarówno z wypiekami słodkimi, jak i wytrawnymi.

Kulinarne poczynania 12 śmiałków oceni dobrze znane widzom programu jury – dziennikarka kulinarna i podróżniczka, Gosia Molska oraz Krzysztof Ilnicki, uznany przez Europejską Akademię Gastronomiczną za najlepszego cukiernika w Polsce. W każdym odcinku najlepszy uczestnik zdobędzie tytuł Gwiazdy Wypieków Tygodnia, a ten, kto zostanie oceniony przez jurorów najniżej - będzie musiał opuścić program.

W nowej odsłonie najbardziej apetycznego programu w polskiej telewizji nie zabraknie oczywiście Roberta Makłowicza, który będzie przewodnikiem po świecie wypieków. Po każdym odcinku „Bake Off – Ale Ciacho!” widzowie będą mogli zobaczyć także kolejne odcinki „Bake Off – Ale przepis!”, w którym krytyk kulinarny i podróżnik, wspólnie z Gosią Molską i Krzysztofem Ilnickim, będą zgłębiać arkana wiedzy piekarniczej i cukierniczej, a to wszystko w zupełnie nowym miejscu.

Zdjęcia do drugiej edycji „Bake Off – Ale Ciacho!” będą realizowane we wnętrzach zabytkowego, XIX-wiecznego Fortu Sokolnickiego Cytadeli Warszawskiej. Znajdująca się w zacisznym Parku Żeromskiego piękna budowla z obszernym dziedzińcem z przeszklonym dachem jest nie tylko atrakcją dla turystów i mieszkańców stolicy, ale również pełni funkcję centrum sztuki, kultury i biznesu.

Pierwszy odcinek drugiej edycji „Bake Off – Ale Ciacho!” już w poniedziałek 6 marca  o godzinie 21:45 w TVP2.

„Bake Off – Ale Ciacho!” jest programem realizowanym na podstawie brytyjskiego formatu „The Great British Bake Off” stworzonego przez Love Productions i pokazywanego w ponad 20 krajach. To jeden z bezapelacyjnych hitów emitowanych w stacji BBC1 – w 2015 roku był najchętniej oglądanym programem w Wielkiej Brytanii z widownią na poziomie 15 milionów!

Producentem wykonawczym programu „Bake Off – Ale Ciacho!” jest firma Jake Vision.

Regulamin programu „Bake Off – Ale Ciacho!”

Prowadzące

Marcelina Zawadzka – gospodyni „Pytania na śniadanie”, dziennikarka, laureatka Telekamery Teletygodnia 2017 w kategorii Nadzieja Telewizji. Marcelina pochodzi z Malborka. W 2011 roku wygrała konkurs Miss Polonia, po którym nadeszły kolejne sukcesy w kraju i za granicą, m.in. w konkursie Miss Universe. Marcelina jest pasjonatką sportów ekstremalnych, uprawia drift, motocross i survival. W 2015 roku była jedną z bohaterek programu „Przygarnij mnie”, w którym widzowie mogli śledzić wspólne losy Marceliny i jej adoptowanej suczki Abi.
 
Dorota Czaja – aktorka, tancerka, i modelka. Absolwentka Warszawskiej Szkoły Baletowej i Uniwersytetu Muzycznego. Doświadczenie zdobywała tańcząc na deskach paryskich teatrów. Po powrocie do Polski była jedną z głównych gwiazd popularnego serialu „Tancerze”. Szczęśliwa żona i mama, pasjonatka gotowania, podróży i dobrego jedzenia.
 
Jurorzy


Krzysztof Ilnicki – wybitny talent polskiej sceny cukierniczej. Absolwent Thames Valley University w Londynie na kierunku Międzynarodowych Sztuk Kulinarnych. W trakcie swojej kariery gastronomicznej zawędrował do londyńskiej Mirabelle Marco Pierre White’a, gdzie pełnił funkcję zastępcy szefa cukierni. W michellenowskiej restauracji Hakkasan w Londynie (wyróżnionej jako najlepsza azjatycka restauracja na świecie i 19 wśród 50 najlepszych na świecie) był szefem cukierni, a jego flagowym deserem – sernikiem kokosowym – zachwycił się brytyjski dziennik „The Guardian”. W Polsce szefował cukierni sopockiego Sheratona, wykładał także technologię czekolady na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Obecnie prowadzi autorską pracownię Umam w Gdańsku. Jest laureatem prestiżowej nagrody AIG PRIX przyznawanej przez Europejską Akademię Gastronomiczną, zdobywają tytuł Najlepszego cukiernika w Polsce (Prix au Chef Pâtissier).

Gosia Molska – dziennikarka kulinarna, producentka programów kulinarnych i foodproducer w dużych kulinarnych show. Kulinarne szlify zdobywała pod okiem Hanny Szymanderskiej. Podczas swoich kulinarnych podróży zjadła już pół Europy, Indie, Malezję, Tajlandię, Sri Lankę, Koreę i kawałek Afryki. Cały czas ma apetyt na więcej, a Polska stanowi dla niej nieustanny obiekt smakowitych badań. W swoim programie „Polska Molskiej” odkrywała tajemnice rodzimej, lokalnej kuchni. Jest autorką książki „Kuchnia Regionalna” i felietonistką Polska The Times. Obecnie związana z programem „Pytanie na Śniadanie” emitowanym na antenie TVP2, w którym prowadzi kącik kulinarny i cykl podróżniczy. Mama kilkuletniej Malinki, hedonistka, foodie. Kocha to, co robi.